JR/DVR Liaison List

DVR - JR Liaison List

The JR Liaison list is specifically intended to assist staff from Juvenile Rehabilitation in making local connections with DVR for questions and referrals concerning justice-involved youth with disabilities  who are interested in employment.

JR Institution
 

Facility Address

Contact(s)

Telephone Number
 

DVR Liaison

Camp Outlook at Connell
 

P.O. Box 1160

1270 N. Ephrata

Connell WA
 

Jamie Skorick

(509) 234-5200

Janet Booth

(509) 374-2160

Canyon View Community

Facility

260 N. Georgia Ave

East Wenatchee WA 
 

Pam Arena

Carol Pierce – Onsite teacher East Mont School Dist.
 

(509) 886-6283

(509) 888-1245

Duane Johnson

(509) 994-8048

Echo Glen Children’s Center

33010 SE 99th Street

Snoqualmie WA 

Amy Turi

Brooke Hirsh – School Psychologist
 

(425) 831-2706

(425) 931-2429

Jamalia Jones

(206) 273-7126

Green Hill School

375 SW 11th Street

Chehalis WA 

Cindy Blue

Jerry Cunning – Special Ed Coordinator

Tim Touhey, Principal
 

(360) 740-3500

(360) 740-3531

(360) 740-3520

Tina Bredengerd

(360) 501-2494

Naselle Youth Camp

11 Youth Camp Drive

Naselle WA 

Sarah Herrmann

Mitzi Hunter – Special Ed Coordinator

Greg Do, Superintendent
 

(360) 484-3223

(360) 484-3269

Tina Bredengerd

(360) 501-2494

Oakridge Community Facility

8701 Steilacoom Blvd. SW

Tacoma WA 

Tony Bowie

Pebbles Borrero – Onsite teacher Clover Park School Dist.
 

(253) 589-7149

(253) 534-5241

Amanda Kipfer

(253) 983-6500

Parke Creek Community Facility

11042 Park Creek Rd

Ellensburg WA 

Chris McLaughlin Supervisor

Woody Woodcock –
Onsite teacher Kittitas School Dist.

Steve Cordero, Administrator

 

(509) 968-3924

 

Adam Valdez

(509) 225-4463

Ridgeview Community

Facility

1726 Jerome Avenue

Yakima WA 

LeeAnn Delk

Lisa Pilkinton – off site teacher Yakima School Dist.
 

(509) 575-2736

(509) 573-5594

Adam Valdez

(509) 225-4463

Sunrise Community Facility  (Students attend Sage Hills Alternative High School)
 

1421 East Division

Ephrata WA 

Jodie McCallum

Frank Cardell –Principal Ephrata School Dist.

(509) 754-3121

(509) 754-5285

Pablo Villarreal

(509) 836-1157

Touchstone Community Facility

2010 Puget Street NE

Olympia WA 

Jennifer Olson

Dave Glen – Onsite teacher Olympia School Dist.
 

(360) 586-1081

(360) 586-1080

Patrick Raines

(360) 664-3072

Twin Rivers Community Facility

605 McMurray

Richland WA 

Art Garza

Vern Peterson

Sam Rickettson – Onsite teacher Richland School Dist
 

(509) 734-7120

(509) 585-3113

(509) 734-7120

Janet Booth

(509) 374-2160

Woodinville Community Facility

14521 124th Ave NE

Woodinville WA 

Yolanda Lee

Thomas Sewell – Onsite teacher

North Shore School Dist.

 

(425) 483-2819

(425) 424-9263

Jamalia Jones

(206) 273-7126

 

Parole Office
 

Facility Address

Contact(s)

Telephone Number

DVR Liaison

Region 1 (Ellensburg)
 

11042 Park Creek Rd

Ellensburg WA 
 

Administrator: Steve Cordero

(509) 968-3924

Adam Valdez

(509) 225-4463

Region 1 (Ephrata)

1421 East Division

Ephrata WA 

Administrator: Jodie McCallum

Supervisor: Davida Stafford
 

(509) 754-3121

Pablo Villarreal

(509) 836-1157

Region 1 (Kennewick)
 

605 McMurray

Richland WA 

Administrator:  LeeAnn Delk

(509) 734-7120

Janet Booth

(509) 374-2160

Region 1 (Spokane)

1626 West Boone Avenue, MS:  L32-21

Spokane WA

 

Administrator: Marty Butkovich,

Deputy Admin: Art Garza
 

(509) 363-5031

Donna Dalzell

(509) 363-4719

Region 1 (Wenatchee)

Wenatchee JR Outstation Office

805 S. Mission Street

Wenatchee WA 
 

Canyon View Administrator: Pam Arena

Parole Officer: Jason Hefner
 

(509) 886-6283 (Pam Arena)

(509) 665-5353

Jason Hefner

Duane Johnson

(509) 994-8048

Region 1 (Yakima)

1002 N. 16th Avenue

Yakima WA 

Administrator: Marty Butkovich,

Deputy Admin: Art Garza
 

(509) 225-4460

Adam Valdez

(509) 225-4452

Region 2 (Bellingham)

(All Mail to Be Sent to Lynnwood Office)
 

4101 Meridian Street

Bellingham WA 

Transition Coord:  Dan Seidel

Program Mgr. 2:  Kelly Dahl

FAX (360) 714-4220

(No Phone Number Given)

Carl Johnston
(360) 714-2129

Region 2 (Lynnwood)

20816 44th Ave. West, Ste. #240, MS:  L31-8

Lynnwood WA 
 

Transition Coord:  Dan Seidel

Program Mgr. 2:  Nick Clovsky
 

(425) 670-6040

 

James O’Brien
(425) 977-6591
 

Region 2 (Seattle)

500 1st Ave. S., Suite 601, MS:  N17-23

Seattle WA 
 

Transition Coord:  Dan Seidel

Program Mgr. 2:  Eddie Pompey
 

(206) 639-6000

Jamalia Jones

(206) 273-7126
Ron Falberg
(206) 273-7107

Region 2

(Mt. Vernon) – All Mail Goes to Lynnwood
 

20816 44th Ave. West, Ste. #240, MS:  L31-8

Lynnwood WA 

Transition Coord:

Dan Seidel

Program Mgr. 2:

Kelly Dahl

(360) 416-7436

 

FAX (360) 416-7434

(No Phone Number Given)
 

Megan Grundbrecher
(360) 429-3089

Region 2 (Woodinville)

Woodinville Community Facility

14521 124th Ave. NE, MS:  B17-42

Kirkland WA 
 

Administrator:  Yolanda Lee

(425) 483-2819

Jamalia Jones

(206) 273-7126

Region 3 (Kelso)

711 Vine Street

Kelso WA 

Administrator: David Charles

Program Mgr. 2:  Rashidah Haqq
 

(360) 501-2481

Tina Bredengerd

(360) 501-2494

Region 3 (Lacey)

 

720 Sleater Kinney SE, Ste. R

Lacey WA 
 

Administrator: David Charles

Program Mgr. 2:

Christina Haynes
 

(360) 486-2230

 

(360) 486-2234

(Christina Haynes)

Patrick Raines

(360) 664-3072

Region 3 (Port Orchard)

1338 SW Old Clifton Rd.

Port Orchard WA 
 

Administrator: David Charles

Program Mgr. 2:

Mike Davison
 

(360) 307-4323

 

(360) 307-4324

David Hankinson

(360) 633-3869

Region 3 (Tacoma)

1949 South State Street, MS:  27-10

Tacoma WA 
 

Administrator: David Charles

Program Mgr. 2:  Mike Davison
 

(253) 476-7100

Amanda Kipfer

(253) 983-6500

Region 3  (Vancouver)

907 Harney Street

Vancouver, WA  98660

Administrator:  David Charles

Program Mgr. 2:  Rashidah Haqq
 

(360) 476-7127

 

(360) 993-7888

(Rashidah Haqq)

 

 

Tina Ailinger
(360) 397-9963